Két alkalommal tudtunk részt venni a programon a kislányommal. Az ott tapasztalt élmények mind emberileg, mind szakmailag nagyon feltöltőek voltak számomra. A hely kialakítása barátságos, tiszta, rendezett, minden megvan, amire egy babának szüksége lehet. A szakmai hozzáállás kiemelkedő, érződött, hogy sok tapasztalat van mögötte.

A gyakorlatokban fokozatosan vezették be a szenzoros és mozgásos elemeket, így lettek egyre komplexebbek a feladatok. Először a víz, mint közeg jelentett egy nagy változást, majd kisebb mozdulatok, egyensúlyi ingerek, helyzetek építkeztek egymásra. Mindezt áthatotta a könnyedség, játékosság. Nagyon izgalmas volt számomra, mint szülő, hogy hogyan reagál a gyermekem és mi tetszik neki ezekből. Rendkívül figyelmes volt, és engem minden mosolya büszkeséggel, örömmel töltött el. Második alkalommal pedig már én magam is tudtam úsztatni, ami segített jobban megismerni a programot, azon túl, hogy tudtam kapcsolódni ilyen módon is a babámhoz.

Saját tapasztalatból is láttam, hogy a kisebb eltérések is megmutatkoznak a vízben. Kislányomnak enyhe hátsó nyaki feszessége volt. Az első alkalommal nem engedte a háton lebegő helyzeteket, így rövidebb lett a foglalkozás. Második alkalomra már kellően megerősödött és feloldódott, a vízben is minden helyzetben jól érezte magát.

A vesztibuláris ingerek, a mozgás fejleszti a propriocepciót, mely a testtudat kialakulását támogatja. Ez segíti azt a tanulási folyamatot, hogy a gyermek el tudja magát helyezni a térben, és idővel koordinálja saját mozgását, elmozduljon a térben, és mozgásfejlődése megfelelően haladjon. Ennek segítésére kitűnő közeg a víz. Már egy alkalommal is látványos, hogyan tudnak a babák alkalmazkodni hozzá. Ezért úgy gondolom, hogy hatékony eszköz a prevencióban és terápiában is.

Koraszülöttek számára különösen tudom ajánlani a kádas úszást. A magzati életkor utolsó szakaszában egyre nagyobb szerepet kapnak az édesanya mozgásán keresztül az egyensúlyi ingerek, amelyek támogatják az idegrendszer érését. Sajnos a koraszülöttek e helyett már többségében inkubátorban vannak. Ezért számukra különösen fontosak lesznek a hasonló gyakorlatsorok, és a magzati létre emlékeztető vízi közeg. A csoportos babaúszást náluk később szoktam javasolni, viszont a kád az itteni fertőtlenítő eljárás miatt áthidaló megoldás lehet. A koraszülés körüli komplikációk, nem várt események miatt a szülői kompetencia és kötődés sérülhet, ennek erősítését is szolgálhatja a megfigyelt és megtanult, akár otthon is gyakorolt úszás program.

Szerző: Nagyné Marosán Réka – gyermek szakgyógytornász (Péterfy Sándor Kórház PIC)